Kiedy w naturze zaczyna rządzić chłód, z szaf wyjmujemy ciepłe ubrania, za oknami mgły, a na szybach samochodów szron - w naszych domach i mieszkaniach jest przytulnie i komfortowo, ponieważ kilometrami sieci ciepłowniczej płynie do nas ciepło. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej dostarcza tę niezbędną energię do blisko dwóch tysięcy budynków w Rzeszowie.

Nieco opóźniona, ale nieubłaganie przychodzi do nas późna jesień, a wraz nią nocne temperatury zaczynają spadać w okolice zera stopni Celsjusza. Kiedy przyroda zamiera na długie jesiennie i zimowe wieczory rzeszowscy ciepłownicy pracują pełną parą.

Rzeszowskie MPEC dostarcza ciepło do 2145 punktów poboru i ogrzewa blisko 2000 budynków na terenie miasta. Sieć ciepłownicza obsługiwana przez MPEC ma długość 252,5 kilometra.

Rozpoczęcie sezonu grzewczego w Rzeszowie w różnych miejscach miasta następowało w różnych terminach. – Rozpoczynamy przesyłanie ciepła na wniosek każdego z odbiorców. Jako pierwsze zgłaszały taką potrzebę spółdzielnie mieszkaniowe, zarządcy budynków mieszkalnych, ale także budynków użyteczności publicznej czyli m. in. szkoły, żłobki, przedszkola – tłumaczy Tomasz Olszewski, kierownik działu eksploatacji rzeszowskiej MPEC.

Ciepło kupowane przez MPEC od PGE Energia Ciepła oraz firmy Edison Next Poland dostarczane jest już do prawie wszystkich odbiorców.

- Wszystkie węzły ciepłownicze wyposażone są w automatykę pogodową, która w zależności od temperatury zewnętrznej steruje ilością dostarczanego ciepła – dodaje Tomasz Olszewski.

Początek nowego sezonu grzewczego odbył się bez problemów, nie było awarii i przestojów. Sieć jest w gotowości od 15 września każdego roku. Na zakończenie każdego sezonu grzewczego jest przeprowadzana analiza pracy sieci, a przed każdym kolejnym sezonem powstaje program pracy sieci oraz instrukcja jej eksploatacji. Wszystko po to by w sezonie grzewczym nie było nieprzyjemnych niespodzianek.

Ciepło systemowe to same zalety

Od lat rzeszowskie MPEC oferuje klientom ciepło systemowe. Sieci są systematycznie rozbudowywane. Zalet ciepła systemowego jest wiele. Przede wszystkim to całkowicie bezpieczny produkt, zapewniający ogrzewanie i ciepłą wodę. Zapewnia konkurencyjne cenowo ciepło i nie wymaga praktycznie żadnego zaangażowania ze strony użytkownika. Jest bezobsługowe, ekologiczne, ekonomiczne i dostępne przez cały rok. Ciepło systemowe to najczęściej wybierany sposób na ogrzewanie i ciepłą wodę w budynku. Decyduje się na nie większość deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych czy właścicieli innych budynków wielorodzinnych i usługowych. Jest bezpieczne. Nie trzeba już myśleć o zagrożeniach związanych z zatruciami tlenkiem węgla i wybuchami gazu. Można zapomnieć o dostawach paliwa czy przeglądach technicznych pieców. Dzięki wysokim normom, związanym z produkcją i dostawą jest to także ogrzewanie bezpieczne dla miasta i pozwala na ograniczenie smogu.

Ciepło oferowane przez MPEC jest produkowane w elektrociepłowniach czy w instalacjach termicznego przetwarzania odpadów. Sieciami ciepłowniczymi oplatającymi miasto ogrzana woda dociera do budynków. Tam trafia do węzła cieplnego gdzie spotykają się dwie instalacje: wewnętrzna budynku i sieć ciepłownicza. W węźle cieplnym (wymiennikowni) odbywa się przekazywanie ciepła z wody krążącej w sieci ciepłowniczej do wody obecnej w instalacji grzewczej (odbiorczej) budynku, czyli inaczej podgrzanie wody odbywa się w instalacji budynku. To całkowicie bezpieczne dla użytkowników, który korzystają tylko z kaloryferów. Oprócz ogrzewania budynków, ten sam węzeł, wyposażony w moduł ciepłej wody, zapewnia dostawę ciepła systemowego dla celów przygotowania ciepłej wody na cele użytkowe. Wody o stałej temperaturze, osiąganej już w chwilę po odkręceniu kranu.

Po podgrzaniu wody w instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania budynku czy też instalacji wewnętrznej ciepłej wody użytkowej i cyrkulacji, schłodzona woda w sieci ciepłowniczej powraca do źródła do ponownego ogrzania.

Komfortowo i ekologicznie

Ciepło systemowe oferowane przez MPEC, w które firma zaopatruje większość rzeszowskich osiedli, ma jeszcze kolejne zalety. Ma wymiar ekologiczny, ponieważ dzięki niemu jakość rzeszowskiego powietrza jest coraz lepsza w miarę rozrastania się sieci.

Rzeszów ma opinię miasta czystego i zadbanego. Rzeszowska zieleń miejska jest wzorem dla innych miast. Ciągle jednak jest jeszcze wiele do zrobienia, ponieważ każdy sezon grzewczy oznacza spadek jakości powietrza w mieście. A przyczyną są ciągle jeszcze istniejące piece na węgiel i przydomowe kotłownie na osiedlach domów jednorodzinnych. Ciepło systemowe oferowane przez MPEC jest szansą na likwidację pozostałych jeszcze w mieście źródeł emisji.

Z zalet ciepła systemowego korzystają w Rzeszowie nie tylko mieszkańcy osiedli. Także budynki użyteczności publicznej są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wśród nich są m. in. rzeszowski ratusz miejski, Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska. Na liście klientów MPEC są także największe galerie handlowe miasta - Galeria Rzeszów i Millenium Hall. Z usług MPEC korzysta także Teatr im. Wandy Siemaszkowej czy zamek Lubomirskich.