Rozwój rzeszowskiej sieci ciepłowniczej w 2024 roku.

 

Z każdym dniem zbliżamy się do końca 2024 roku. Dni stają się krótsze, a temperatura coraz niższa. To dobry czas na pierwsze podsumowania mijającego roku. Mają one miejsce także w naszej Spółce. Był on dla załogi MPEC-Rzeszów bardzo pracowity, czego dowodem są   nowe przyłączenia do sieci ciepłowniczej.

Rozwój sieci ciepłowniczej w 2024 roku odbywał się wielokierunkowo. Nowe przyłączenia realizowano od Strefy Ekonomicznej „Dworzysko” na północy miasta, po ul. Strażacką i ul. Uroczą na południu; od os. Przybyszówka na zachodzie Rzeszowa, po os. Wilkowyja na wschodzie. Ze względu na uwarunkowania terenowe, często bardzo złożone, każda inwestycja charakteryzowała się innym stopniem trudności jej wykonania, tempem prac i zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Prace ziemne prowadzone w terenach mniej zurbanizowanych wymagały innych rozwiązań, niż skomplikowane i żmudne prace w ścisłym centrum Rzeszowa.

W mijającym roku  przyłączyliśmy do sieci ciepłowniczej 36 budynków o różnym charakterze użyteczności, które zaopatrzono w węzły cieplne dla celów centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Nowe przyłączenia zrealizowano w nowoczesnej technologii rur preizolowanych, stosując w niektórych przypadkach technikę tzw. „wpalenia na gorąco” (po raz pierwszy w naszej Spółce), bez zatrzymywania ruchu sieciowego i bez zbędnych przerw w dostawie ciepła dla naszych mieszkańców.

O uniwersalności ciepła systemowego świadczy chociażby fakt, że MPEC-Rzeszów przyłączył w bieżącym roku do sieci ciepłowniczej nie tylko budynki mieszkalne, ale także budynki handlowo-usługowe, stację paliw, hale i magazyny, a nawet muzeum. Co więcej ciepło systemowe jest tak wygodne i bezpieczne, że dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym, ogrzeje nie tylko nowo przyłączone budynki parterowe, ale także wysokie wieżowce mieszkalne z ilością mieszkań przekraczających setkę. Tylko w bieżącym roku przyłączyliśmy 8 takich budynków.

Szczególnie cieszy nas dalszy rozwój sieci ciepłowniczej na terenie Strefy Ekonomicznej „Dworzysko” oraz w rejonie ul. Przemysłowej. W tych dwóch lokalizacjach naszymi nowymi odbiorcami są przede wszystkim firmy przemysłowe. O rozwoju rynku mieszkaniowego w Rzeszowie świadczą także nasze inwestycje w rejonach ulic: Uroczej, Granicznej, Bałtyckiej, Architektów i Gromskiego. Wiele nowych przyłączeń zrealizowaliśmy także w centrum Rzeszowa. Dzięki temu nowoczesne i bezpieczne ciepło systemowe ogrzeje blisko 1600 kolejnych mieszkań.

Naszą wielką satysfakcją są przyłączenia budynków, które dotychczas były ogrzewane paliwem gazowym. To niezwykle ważne, że nasi mieszkańcy stawiają na niskoemisyjne, niezawodne i bezpieczne ciepło systemowe. Jesteśmy dumni także z tego, że znacząca część powstającego w Rzeszowie nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego od razu stawia na ogrzewanie z efektywnej energetycznie sieci ciepłowniczej. Fakt ten zapewnia budynkom status bezemisyjnych.

Jesteśmy przekonani, że bezemisyjność i zapisy Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) będą jednymi z głównych kierunków, na których skupią się w najbliższych latach ekologiczne działania władz i mieszkańców polskich miast. Dostrzeżenie tego trendu jest już widoczne na rynku mieszkaniowym Rzeszowa i ściśle łączy się z rozwojem miejskiego ciepłownictwa. Znajduje on także odzwierciedlenie w naszych planach na kolejne lata.

Wykonane w 2024 roku nowe przyłączenia do rzeszowskiej sieci ciepłowniczej świadczą także o jej ciągłym rozwoju, który następuje w wielu kierunkach naszego miasta. To dla nas asumpt do budowy kolejnych magistral. Pierwsza z nich powstanie w najbliższych latach w zachodniej części naszego miasta. Zapewni to nie tylko tej części miasta, ale całemu Rzeszowowi dalszy dynamiczny rozwój z zastosowaniem nowoczesnego, bezpiecznego, efektywnego energetycznie, systemu ciepłowniczego.

Nowe przyłaczenia 2024

Rozwoj rzeszowskiej sieci ciepłowniczej1

Rozwoj rzeszowskiej sieci ciepłowniczej2

Rozwoj rzeszowskiej sieci ciepłowniczej3

Rozwoj rzeszowskiej sieci ciepłowniczej4